Κανονισμός λειτουργίας

Το Σχολείο μας είναι το παλαιότερο δημοτικό στην Αγία Παρασκευή με μακρά ιστορία και βρίσκεται στον κεντρικό ιστό της πόλης. Είναι 12/θέσιο Σχολείο, στο οποίο λειτουργεί και Τμήμα Ένταξης και στεγάζεται σε τρία αυτόνομα κτίρια επί της οδού Αγίου Ιωάννου.

Σκοπός του Σχολείου μας είναι να συμβάλλει στην ολόπλευρη και αρμονική ανάπτυξη του διανοητικού και ψυχοσυναισθηματικού δυναμικού των μαθητών/τριών, έτσι ώστε όλοι και όλες να έχουν τη δυνατότητα να εξελιχθούν σε ολοκληρωμένες προσωπικότητες, να γίνουν υπεύθυνοι, ελεύθεροι και δημοκρατικοί πολίτες.

Το Σχολείο είναι ο χώρος που οι μαθητές/τριες ζουν πολλές ώρες, αποκτούν γνώσεις, σκέφτονται, δημιουργούν, αναπτύσσουν φιλίες, παίζουν, χαίρονται, έρχονται αντιμέτωποι/ες με δυσκολίες και προκλήσεις, διαμορφώνοντας σταδιακά το χαρακτήρα τους και υιοθετώντας συμπεριφορές, στάσεις και αξίες ζωής.

Για να υλοποιηθεί αποτελεσματικά το όραμα του Σχολείου και να επιτευχθούν οι στόχοι του, βασική προϋπόθεση είναι η ύπαρξη κανόνων. Στο κείμενο που ακολουθεί με το γενικό τίτλο «Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας Σχολείου», περιλαμβάνονται οι κανόνες εκείνοι που αποτελούν την απαραίτητη συνθήκη για να επιτελείται απρόσκοπτα, μεθοδικά και αποτελεσματικά το έργο του Σχολείου. Οι κανόνες αυτοί συμβάλλουν στη διαμόρφωση ενός παιδαγωγικού κλίματος, το οποίο θα εξασφαλίζει τη συνεργασία των μελών της σχολικής κοινότητας με αμοιβαίο σεβασμό, ανοχή, αναγνώριση και δημοκρατικό διάλογο.

Ο Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας είναι εναρμονισμένος με την ισχύουσα νομοθεσία, τη σύγχρονη παιδαγωγική αντίληψη και την εμπειρία και τις ιδιαίτερες συνθήκες λειτουργίας του Σχολείου μας.

Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας Σχολείου