Το σχολείο μας

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Αγίας Παρασκευής βρίσκεται στο οικοδομικό τετράγωνο που περικλείεται από τις οδούς Αγίου Ιωάννου και Σχολείου, στον κεντρικό ιστό της πόλης. Αποτελείται από 3 κτίσματα, εκ των οποίων τα δύο πέτρινα ισόγεια και το τρίτο διώροφο από οπλισμένο σκυρόδεμα. Είναι το πιο ιστορικό σχολείο του Δήμου καθώς το πρώτο πέτρινο κτίριο θεμελιώθηκε το 1947  και εγκαινιάσθηκε το 1949. Η είσοδος του σχολείου βρίσκεται επί της οδού Αγίου Ιωάννου 27.

Το σχολείο  διαθέτει 12 αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήριο Πληροφορικής, τμήμα Ένταξης, αύλειο χώρο με γήπεδο μπάσκετ και ένα μικρό κήπο με παρτέρια και κομποστοποιητή. Διαθέτει ράμπες ΑμεΑ για την πρόσβαση στο προαύλιο και τις αίθουσες του ισογείου.
Το σχολείο ανήκει στην αρμοδιότητα της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Β' Αθήνας, στελεχώνεται από 30 εκπαιδευτικούς και επιπλέον βοηθητικό προσωπικό και κατά το τρέχον διδακτικό έτος φοιτούν  240 μαθητές και μαθήτριες.