Κομποστοποίηση στο σχολείο

Την Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου, τα τμήματα της Ε΄τάξης παρακολούθησαν στον χώρο του σχολείου πρόγραμμα κομποστοποίησης και επιμορφώθηκαν στην χρήση του κομποστοποιητή που τοποθετήθηκε στον χώρο του σχολικού κήπου.

Το εκπαιδευτικό πρόγραμμα υλοποιήθηκε από την ΚΟΙΝΣΕΠ «Ζειδώρος» σε συνεργασία με τον Δήμο Αγίας Παρασκευής και έχει ως στόχο την παραγωγή εδαφοβελτιωτικού από τις τροφές που καταναλώνουν οι μαθητές/τριες στον χώρο του σχολείου, το οποίο θα αξιοποιηθεί τόσο στις αναδασωμένες περιοχές του Υμηττού όσο και στα παρτέρια του προαυλίου τους σχολείου. Οι μαθητές/τριες ανέλαβαν πλήρως την ευθύνη της λειτουργίας και χρήσης του κομποστοποιητή και αναμένουμε με υπομονή το αποτέλεσμα των προσπαθειών τους.