Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Με αφορμή τον 10ο παγκόσμιο στόχο βιώσιμης ανάπτυξης των Ηνωμένων Εθνών περί ενδυνάμωσης και προαγωγής της κοινωνικής, οικονομικής και πολιτικής ένταξης όλων των ανθρώπων, ανεξαρτήτως ηλικίας, φύλου, αναπηρίας, φυλής, εθνικότητας, καταγωγής, θρησκείας ή οικονομικής ή άλλης κατάστασης, οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄τάξης

σχεδίασαν σε χρωματιστό χαρτί την παλάμη τους και με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού Γαλλικής Γλώσσας και Διευθύντριας του σχολείου κ. Σάββαρη, έγραψαν στη γαλλική γλώσσα μηνύματα συμπερίληψης για τους ανθρώπους με αναπηρία και όχι μόνο. Η δραστηριότητα αυτή πραγματοποιήθηκε τη Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2023, τιμώντας την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία και εντάχθηκε στη δράση που συντόνισε το 3ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Νέας Ιωνίας με τίτλο «Εnsemble».

anapiria 02

Δείτε περισσότερα στο padlet