Διάκριση του σχολείου μας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικών Δωματίων Διαφυγής

Το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας ΠΠ και το Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδας στην Πάτρα, σε συνεργασία με τα Τμήματα Πολιτιστικών Π/βάθμιας και Δ/βάθμιας Eκπαίδευσης Αχαϊας και το Παράρτημα Πάτρας της Ένωσης Εκπαιδευτικών Πληροφορικής, υλοποίησαν τον διαγωνισμό κατά το σχολ/ακαδ. έτος 2022-2023.

Στόχος του διαγωνισμού ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές τον κόσμο του αυτοκινήτου και να εμπνευστούν από τους σταθμούς της ιστορίας, της εξέλιξης ή τη λειτουργία του ώστε να δημιουργήσουν Ψηφιακά Εκπαιδευτικά Δωμάτια Διαφυγής.

Οι επιτροπές αφού μελέτησαν ενδελεχώς τα έργα, απένειμαν τον έναν από τους δύο επαίνους.

Στην ομάδα μαθητών ΣΤ2’ τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αγίας Παρασκευής, Αττικής που αποτελείται από τους μαθητές Α.Μαρία., Ζ.Ευαγγελία., Μ.Αναστασία και  Χ. Δήμητρα-Αμερίσσα και Υπεύθυνους Εκπαιδευτικούς τις κυρίες Βερροιοπούλου Διονυσία & Σαββαρή Άννα για το δωμάτιο διαφυγής «Μια περιπέτεια με το Citroën 2CV»

Το Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας σχεδιάζει Έκθεση εικονικής πραγματικότητας VR/AR των βραβευμένων εκπαιδευτικών δωματίων διαφυγής η οποία σύντομαθα είναι προσβάσιμη σε όλους από την ιστοσελίδα του.

Συγχαρητήρια στα παιδιά μας!

Μέχρι τότε μπορείτε εδώ να δείτε την επίσημη ανακοίνωση του μουσείου και να προσπαθήσετε να αποδράσετε από το 2cv των μαθητριών μας!

diakrisi 02 diakrisi 03