Ψυχολόγος στο σχολείο μας !

Από το τέλος Νοεμβρίου τοποθετήθηκε στο σχολείο μας η Ψυχολόγος κ.Ταράτσα Δήμητρα, η οποία ασκεί το υποστηρικτικό της έργο στο χώρο του σχολείου κάθε Τετάρτη.

Τόσο οι Σχολικοί Ψυχολόγοι όσο και οι Σχολικοί Κοινωνικοί Λειτουργοί παρέχουν ενημερωτικό, υποστηρικτικό και συμβουλευτικό έργο στους μαθητές, στους γονείς και στους εκπαιδευτικούς.
Επιπλέον, σχεδιάζουν, οργανώνουν και πραγματοποιούν προγράμματα πρόληψης και προαγωγής της σωματικής και ψυχοσωματικής υγείας των μαθητών (ΦΕΚ 5262/30-8-2023).
Οι γονείς που θέλουν να κλείσουν ραντεβού με την ψυχολόγο, μπορούν να επικοινωνούν μέσω e-mail στη διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση Email προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. αναγράφοντας στο Θέμα του ηλεκτρονικού μηνύματος, το ονοματεπώνυμο του μαθητή, το σχολείο, το τμήμα και στη συνέχεια αποτυπώνουν εν συντομία το αίτημά τους. Οι συναντήσεις πραγματοποιούνται στο χώρο του σχολείου, τηρώντας το απόρρητο των προσωπικών δεδομένων.